PRIMARIA COMUNEI COAS

Judetul Maramures

SARBATORI LOCALE

 

ROMANIA

JUDETUL MARAMURES

PRIMARIA SI CONSILIUL LOCAL COAS

 

va invita la

„Sarbatorile Coasului”

Festival national de cor, muzica si dans popular

Editia I

 

Coas,

23-24 iulie 2011

 

PROGRAMUL MANIFESTARILOR

 

Sambata, 23 iulie

 

19.oo Inaugurarea si sfintirea scenei in aer liber ;

Primirea delegatiilor din  Tiszapuspoki si  Salistea Sibiului;

20.oo  Înmanarea in cadru festiv a diplomelor pentru familiile care serbeaza nunta de aur;

Inmanarea diplomelor de excelenta si a medalioanelor aniversare membrilor corului „Romanasul” cu prilejul implinirii a 32 de ani de activitate;

Inmanarea diplomelor de cetateni ai comunei tinerilor care implinesc 18 ani;

21.oo - Program folcloric sustinut de ansamblul „Doruletul” – Coas.

 

Duminica, 24 iulie 2011

 

10.oo –Sfanta Liturghie savarsita de un sobor de  preoti la Biserica Ortodoxa „Sfanta Treime” , Coas;

12.oo TEDEUM -Cuvantul  de deschidere al gazdelor si  salutul invitatilor,

Vor fi alaturi de dumneavoastra pe parcursul manifestarilor oaspetii nostri de onoare:

prof. Octavian Butuza

Sergiu Vitalian Vaida si Nanasii

12.30 Festival  coral

Grupul vocal „Trandafirul” din Tiszapuspoki (Ungaria);

Corul „Reuniunea Romana de cantari” 1883 -Salistea Sibiului  (Sibiu);

Corul Asociatiei Culturale „Medesana”- Mediesu Aurit (Satu Mare);

Corul „Glasul Chioarului” - Somcuta Mare;

Grupul vocal „Horitoarele” –Posta;

Corul Bisericii Ortodoxe „Adormirea Maicii Domnului” -  Coruia;

Corul „Romanasul” –Coas.

Decernarea trofeelor si diplomelor de participare

Cupa „Magura” - oina

Decernarea diplomelor pentru echipele de fotbal  si oina

15.30 Program artistic sustinut de ansamblurile  de dansuri populare din Coas, Remetea Chioarului,  Coltau, Copalnic Manastur, Cernesti, Coruia, Dumbravita si ansamblul de dans modern –Coas.

Solisti : Rodica Seling, Paul Morar, Iuliana Demian, Virginia Irimus, Georgiana Pop, Ana Hosu, Simion Pop, Diana Cirlig, Ionut Sima, Florina Barbos,Cornel Cupse,Giulia Giurgi, Roxana Drule, Anamaria Cardos, Marcela Groza.

Sonorizare,lumini : Ionel  Filip

 

22.00 – Foc de artificii

22.10  Discoteca în aer liber

 

PRIMAR,

 

Sabin Rat

 

                                             VA   ASTEPTAM     CU    DRAG